Kokil Döküm Hakkında Bilgi ;

Kokil kalıba döküm, erimiş metali çelikten yapılmış bir kalıba dökerek boşluğu doldurma şeklinde yapılan bir işlemdir. Genellikle çok sayıda ve parça için kullanılır. Pahalı bir yöntemdir. Kalıp tekrar tekrar kullanılabilir. Kalıp malzemesi özel çeliklerden ve dökme demirlerden yapılır. Çıkan ürünün kalitesi kum kalıba döküm ürününden daha iyidir.
İçinde birden çok döküm yapılabilen kalıplara “ KOKİL KALIP” ismi verilir. Kokil ismi, kütük çelik üretimi için ergitilmiş çeliklerin içlerine döküldüğü çok kalın kesitli kalıptan almıştır.
Karmaşık biçimli, boyut toleransları dar ve çok sayıda üretilecek parçalar için tercih edilir. Dökülecek metalin gerektirdiği refrakterliğe sahip olması gereken kalıp malzemesi olarak genellikle özel kalite dökme demir veya çelik kullanılır. Düşük sıcaklıkta eriyen metallerin dökümü için bronz da kullanılmaktadır. Kokil kalıplara demir esaslı malzemelerden 3.000-10.000 adet, alüminyum gibi düşük sıcaklıkta ergiyen malzemelerden ise 100.000 adet kadar parça dökülerek elde edilebilir.

Genellikle demir dışı metallerin dökümünde kullanılan kokil döküm yöntemiyle üretilen parçalara örnek olarak; kompresör gövdeleri, hidrolik fren silindirleri, biyel kolları, alüminyum daktilo parçaları ve mutfak eşyaları gösterilebilir.

                                                                          

                                                           KOKİL DÖKÜM                                                                                                                       KOKİL DÖKÜM

Varol Group Hakkında;

 

1989 yılında alt yapı sektöründe başladığı faaliyetlere TARGAZ, FRS, VAROLLAR ve VAROLGROUP olarak doğalgaz, ısıtma ve soğutma sektörlerinde devam etmektedir. Grup Şirketlerimizin yanı sıra bir çok Distribütör olduğu uluslararası firma ile ürün gamını genişletmiş, kendini kanıtlamış bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ; Robur, LG-LS, Rinnai, Eco Flam, Tormene, Samgaz, Banides Debeauran ...

    İletişim


    ÇANKIRI KORGUN ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

  • Fax: 0376 343 13 59
  • e-mail: info@varolgroup.com.tr